Concept Art Orchestra and The Prague Six

Projekt Concept Art Orchestra & The Prague Six představuje kompozice šesti významných mladých českých skladatelů (Jan Jirucha, Štěpánka Balcarová, Luboš Soukup, Martin Brunner, Vít Křišťan a Tomáš Sýkora) v sérii koncertů v klubu Jazz Dock. Pro každý koncert bude dvěma ze skladatelů zkomponován speciální repertoár. Pro první koncert, který se odehraje v neděli 11. května, zkomponovali hudbu Jan Jirucha a Luboš Soukup (big band).


Přínosem projektu spojení Concept Art Orchestra a šesti skladatelů „The Prague Six“ je především prezentace současné tvorby mladých jazzových skladatelů a zpřístupnění této hudby široké veřejnosti. Projekt je jediný svého druhu, neboť v Česku neexistuje stabilní jazzový orchestr, který by prezentoval současnou autorskou tvorbu.

Podívejte se na video k projektu:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Lq8zsSljlo8[/youtube]

Jedná se o projekt Štěpánky Balcarové, která vyzvala svoje hudební kolegy, aby zkomponovali skladby pro již zavedený bigband Concept Art Orchestra. Vznikl projekt Prague 6, v rámci kterého se v průběhu roka bude představovat 6 mladých českých skladatelů. Vedoucí orchestru je samotná autorka myšlenky – osmadvacetiletá trumpetistka Štěpánka Balcarová.

Aranžér, dirigent a trombonista Jan Jirucha ml., loňský vítěz skladatelské soutěže Jazz Prix, se dlouhodobě zaměřuje na přenášení nosných principů symfonické orchestrace 20. století do prostředí jazzového orchestru. Je zakladatelem a leadrem avantgardního big bandu Bucinatores Orchestra. Trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová absolvovala Jazzovou Akademii v polských Katowicích a skladbu studovala pod vedením legendárního Eda Partyky v rakouském Grazu. Za interpretaci byla oceněna na mnohých soutěžích, za skladbu například v polské soutěži Krzystofa Komedy v roce 2011. V současnosti vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Luboš Soukup, představitel progresivního evropského jazzu, žije v současné době v Dánsku. S dánskými hudebníky vydal loni svůj debut Beyond the borders. Absolvent kodaňské jazzové univerzity reprezentuje český jazz na mnoha místech evropské hudební scény. Martin Brunner, pianista a skladatel, vítěz skladatelské soutěže Jazz Prix z roku 2010, je významnou tváří českého jazzového piána. V současné době se dostal do širokého povědomí díky projektu s klasickým smyčcovým kvartetem Epoque quartet. Pianista a skladatel Vít Křišťan, absolvent dánské univerzity v Odense, je stálým členem mnoha mezinárodních seskupení v širším žánrovém záběru – Inner Spaces (modern jazz), Afro-European Project (world music), Soul Resolution (hip-hop, soul). Pianista a skladatel Tomáš Sýkora, jako jediný z šestice hudebníků, je absolventem klasické skladby na HAMU v Praze. Letošní vítěz skladatelské soutěže Jazz Prix je leadrem multižánrového orchestru WRGHA Powu a jazzového kvintetu Nedaba.

Další termíny si již můžete zapsat do diářů:

14. 9. – skladby budou prezentovat Štěpánka Balcarová a Tomáš Sýkora

14. 12. – večer Vítka Křišťana a Martina Brunnera

Za podporu děkujeme Roku české hudby 2014, Nadaci OSA, Nadaci Život Umělce, Konzervatoři Jaroslava Ježka a Českému rozhlasu 3 – Vltava.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice koncerty a jeho autorem je jazzivana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *